Youtuber Nasıl Olunur? Sende Video Üreterek Para Kazan

Yıllardan beridir var olmasına rağmen son yıllarda popülerliğinin artmasıyla çoğu kişiyi youtuber nasıl olunur merakı sardı. Yayın yaparak para kazanmak, hem sermaye istememesi hem de eğlenceli bir iş olması nedeniyle bu işe olan ilgiyi gün geçtikçe arttırıyor. Günümüzde tüm internet kullanıcıları en az bir kere Youtube’ a giriş yapmıştır desek yalan olmaz herhalde. Günümüzde artık TV kanalları bile özet, fragman hatta geçmiş bölümlerini bile paylaşıyor bu platformda. Artık Youtube bize ikinci bir televizyon desek yeridir hatta ondan daha iyi. Çünkü şu an ki ruh halimize göre istediğimiz şeyi aratıp buluyoruz. Sizin içinde bu durum böyle değil mi? Siz de canınız sıkıldığında eğlenmek için elbette önünüze zorla gelen televizyon yayınını değil de komik şeyler izlemeyi tercih edersiniz diye düşünüyorum.

Youtuber Nedir?

Youtube platformunda insanların beğeneceği içerik ve videolar üreterek yayıncılık yapan kişilere Youtuber denir. Bu kişiler Youtube’ da kanal açarak farklı, ilginç, eğlenceli, bilgi verici, gündem vb. gibi kategorilerde videolar oluşturarak bizlere sunar. Siz de bir youtuber olmak istiyorsanız iki faktörde içerik üretim şekli olduğunu söyleyebiliriz.

İlki kamera karşısında gösterinizi yaparak içerik üretmenizdir. Tabii dışardan kolay gibi gözükse de her işin bir zorluğu vardır. Herkes kamera karşısında profesyonel davranamaz bu işi oyunculuğa benzetebiliriz. Oyuncular kamera karşısında profesyonellerdir, bunun için üniversitenin ilgili bölümlerinde eğitim alırlar. Tabii siz de bunu yapabilirsiniz burada önemli olan özgüveninizin tam olması. Zaten ilk başlarda biraz çekingen olsanız bile zamanla kendinizi geliştirip iyi bir youtuber olabilirsiniz. Diğer yöntem ise belirli yazı, ses içeriği ya da başka video görüntülerini düzenleyerek kanalınıza yüklemek. Kamera karşısına geçmeden de iyi içerikler çıkarmak bu şekilde mümkündür. Bu tamamıyla sizin becerilerinize bağlı siz kendinizi hangisine uygun görüyorsanız ona göre içerek üretimi yapabilirsiniz.

Youtube’den Nasıl Para Kazanılır?

1) Youtube Adsense Geliri

Youtuber olan kişilerin asıl amacı verdiği emekler doğrultusunda Youtube’den gelir elde etmektir. Siz de Youtube’den nasıl para kazanıldığını merak ediyorsunuzdur. İşletme veya ürününün reklamını yapmak isteyen şirket ve kişiler bu platformda reklam vererek tanıtımını yaparlar. Bu reklamları sizin de kanalınızda yayınlayacağınız videolara ekleyerek para kazanmanız mümkün. Bunun için içeriklerinizde bu reklamlara yer vermelisiniz. Ayrıca Adsense hesabınız olmalı ve Youtube kanalınızda para kazanma aktif olması gerekmektedir. İçeriklerinizdeki reklamlara izleyicileriniz tıklarsa buradan tıklama başı sizin hesabınızda para birikecek. Bu parayı belirli limite geldikten sonra aylık olarak hesabınıza aktarabilirsiniz. Bunun için ilk önce ‘YouTube İş Ortağı Programı’ na başvurup kabul edilmeniz gerekiyor.

YouTube İş Ortağı Programı’na katılabilmek için şartlar:

 • Kanalınızda bir yıl içerisinde 4000 saat izlenmiş olması.
 • En az 1000 aboneye ulaşmak.
 • Bir Adsense hesabı sahibi olmak.
 • Belirtilen ülkelerden birinde yaşıyor olmak.
 • YouTube hesabınıza giriş yapın.
 • İçerik Stüdyosu’na gidin.
 • Soldaki menüden Kanal > Durum ve özellikler’i seçin.
 • “Para kazanma”nın altından Etkinleştir’i aktif edin.
 • Ekranda gösterilen adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayın.

İşlemler tamamladıktan sonra beklemede kalınız. Kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı Politikaları, YouTube Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları ile uyumlu olup olmadığı doğrulanmak için incelemeye alınır. İşlem sonrasında size bilgi maili gelecektir.

Bu konuda Google açıklama konusunda daha detaylı bilgi edinmek için YouTube İş Ortağı Programı’na Genel Bakış ve Uygunluk sayfasına göz atabilirsiniz.

YouTuber-Para-Kazanma
2) Sponsorlu Video: Satış Ortaklıkları Kurun ve Markalara Sponsor Olun

YouTube İş Ortağı Programı’na üye değilseniz yine aynı şahıs ve şirketler yüksek seyircisi olan kanallara reklam teklifleri iletmektedir. Bunun için kendinizi bu kişilere tanıtmalısınız. Kanalınız hakkında bilgiler vererek onların satış ortağı ve sponsoru olabilirsiniz. Bu şekilde ki reklamlara sizde denk gelmişsinizdir elbette. Mesela bir kadın kanalında ‘X’ firmanın makyaj ürünleri tanıtması kendisi için hem gelir hem de marka değeri sağlayacaktır. Videolarınızın içinde birkaç dakika reklama yer vermeniz karşılığında anlaşma yapabilirsiniz. Eğer abone sayınız ve izlenmeniz yüksek ise bu tür şahıs ve şirketler için kaçınılmaz bir ortak olacaksınız.

3) Youtube Premium Gelirleri:

Bildiğiniz üzere son zamanlarda Youtube Premium özelliği çıktı. Reklam görmek istemeyen kullanıcılar Premium pakete geçerek bu reklam içeriklerini kaldırmaktadır. Reklam yoksa nasıl kazanacağız diye düşünebilirsiniz lakin Youtube, kanal sahiplerine destek olmak için buradan gelen gelirinde bir kısmını sizlerle paylaşmaktadır. Bu sayede kazançlarınız devam ediyor olacaktır.

YouTube’da Ne Tür İçerikler ile Para Kazanabilirim?

Evet genel olarak Youtube giriş hakkında sizlere yeterince bilgi verdik şimdi geldik işin en önemli noktasına. Youtube’da en çok hangi içerikler izlenir? Ne tür içerikler ile para kazanabilirim? Gibi düşüncelere sahipseniz sizlere bu konuda yapmanız gerekenleri aşama aşama belirtelim. Öncelikle unutmayınız ki özgün olmanız sizi daima bir adım önde tutacaktır. Kopya içeriklerdense Youtube’da olmayan içerikler üretmeye bakın. Sıradanın dışına çıkıp ilgiyi kendi kanalınıza çekmelisiniz. Ne kadar farklı olursanız o kadar kanalınız dikkat çekecektir. Ayrıca kullandığınız müzikler telif hakkı içermemeli. Başkasına ait telif içeren müzikler kullanırsanız eğer şikayet edildiği taktirde videonuzun silinmesine sebep olabilir.

İzleyici Kitlesi Oluşturun!

Sizin kanalınız için özel bir kitle oluşturun. Ayrıca oluşturduğunuz kitleye yönelik içerikler üretmeye bakınız. Örnek vermek gerekirse tek bir kategoride ilerlemeniz kitlenizi elinizde tutacaktır. Mesela içerikleriniz eğlence ise bu şekilde devam edin ya da bir yemek tarifi kanalı iseniz genel olarak yemek tarifleri üzerine içerik üretmeye bakınız. İstisna birkaç video olabilir tabii ki ama kanalınızı seyirciler neden izlediğini neyi beğenerek size abone olduğunun farkında olun ve mümkün olduğunca dışına çıkmamaya çalışın.

Bilmenizi isteriz ki kullanıcılarla etkileşim halinde olmak sizi hem akılda tutacak hem de Youtube algoritması bunu olumlu algılayacaktır. Etkileşim halinde olmak için onların sorularına cevap verebilir ve rutin olarak anket oluşturabilirsiniz. Bu ikisini yapmanız video atıldıktan sonra ziyaretçiler videonuzdan çıksa bile arada bir yine akıllarda olmanızı sağlayacaktır. Mümkün oldukça sık video atın kanalınız için devamlı video üreterek etkileşiminizi arttırabilirsiniz minimum haftada bir video atmanızı tavsiye ederiz.

Bilmeniz Gereken Püf Noktalar:

Eğer çekim yaparak içerik üretiyorsanız mutlaka çekim cihazınızı kaliteli bir cihaz seçin. Görüntü kalitesi yüksek olmalı. Bunun yanında ses kayıt cihazınızda kayıt aletinden ayrı bir cihaz olmasına dikkat gösteriniz. Ses kalitesi iyi bir mikrofon alıp izleyicilerinize daha iyi ve net bir ses sunmalısınız.

 • Size özel bir logo oluşturun ve dikkat çekici olsun.
 • Videolarınız girişinde intro kullanmaya çalışın.
 • Video kapak resimlerini içerikle bağlantılı bir şekilde oluşturun.
 • Olabildiğince sık içerik yükleyin.
 • Telif haklarını ihlal etmeyin.
 • Kurgu ve kopya içerik üretmemeye dikkat edin.

İçeriklerinizde çok hakaret edici ve argoyu fazla kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Youtube her içeriğe izin vermemektedir. Youtube İçerik Politikası hangi konularda içeriğin yasak olduğunu bizlerle paylaşmıştır. Yasak olan içerik başlıklarını aşağıda listeledik.

 • Çıplaklık veya cinsel içerik.
 • Zararlı veya tehlikeli içerik.
 • Nefret söylemi barındıran içerik.
 • Şiddet barındıran veya görsel açıdan rahatsız edici içerik.
 • Taciz ve siber zorbalık.
 • Spam, yanıltıcı meta veriler ve dolandırıcılık.
 • Tehditler.
 • Telif Hakkı.
 • Gizlilik.
 • Kimliğe bürünme.
 • Çocuk Güvenliği.
 • Ek politikalar.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Youtube Politikalar ve Güvenlik sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir