Twitch Yayıncısı Olmak ve Gerekenler Listesi

Nasıl twitch yayıncısı olurum? Kim iyi bir twitch yayıncısı olup para kazanmak istemez ki. Evde İş serimizde bugün sizler için yeni bie konu elimize aldık. twitch yayıncısı olmak için neler gerekli olduğu hakkında bilgi edinmek istediğinize eminim. İlk olarak bilmenizi isteriz ki bu sektörde iyi bir konuma gelmek istiyorsanız azim, çalışma ve özgüveniniz tam olmalı…

Hiçbir şey için geç değil. Sizlere aşama aşama gerekenleri anlatalım.

Twitch Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Twitch, oyun oynayan kişilerin bireysel olarak yayın yaptığı platformlardan birisidir. Burada yayın açarak para kazanmak mümkündür. Dünyada 1.7 milyon Twitch kanal sahibi yayın yaparak bu işten para kazanıyor. Siz de Twitch yayın kanalı açarak tam zamanlı iş olarak gelir elde edebilirsiniz. Bilgisayarınız üzerinden veya Playstation’da (Xbox) üzerinden oynadığınız oyunun video görüntü kaydını ve ses kaydını paylaşmanız bunun için yeterli olacaktır.

1) Yayın Yaparak Para Kazan

Unutmayın bu platformda insanlar eğlenmek için varlar siz onlara iyi şeyler sunarsanız ancak kazanç sağlaya bilirsiniz. Yayınınıza gelen izleyiciler eğer sizi beğenirse karşılığında para bağışı yapar ve bu bağış hesabınıza bakiye olarak eklenir. Bunun yanı sıra abonelikten de para gelmekte size abone olan her kullanıcı için aylık 5 dolar kazanıyorsunuz.

Ayrıca Twitch, Amazon’a ait bir web sitesi olduğu için kanalınızda oynadığınız oyunları satın almak için Amazon linki paylaşabilir, bu link üzerinden oyun satın alındığında bu işten belli bir komisyon elde edersiniz. Buna Amazon satış ortaklığı (Amazon Affiliate Program) adı veriliyor. Bilmenizi isteriz ki elde ettiğiniz gelirlerin toplamından Twitch komisyon almaktadır. Kendi komisyonunu çıktıktan sonra sizin Paypal hesabınıza belirli zaman aralıklarıyla yatırılır.

2) Sponsorluk ve Ürün tanıtımı Yaparak Para Kazan

Twitch üzerinde binlerce kişiye anlık olarak ulaşmanız da size bir gelir kaynağı olabilir. Sizi izleyenlerin neredeyse tamamı oyuncu olduğu için bilgisayar parçaları ve yayın ekipmanları satışı yapan şirketlerin dikkatini çekmek zor olmayacaktır. Klavye, mouse, koltuk, bilgisayar ve bilgisayar parçaları gibi ürünlerin reklamını yaparak da bağış haricinde gelir elde eden yayıncıları görmek mümkün. Bunun yanı sıra oyun e-pin, oyun parası gibi firmalarda size sponsor olabilir. İyi bir yayıncı olduğunuz taktirde gelirinizi çok iyi yerlere getirebilirsiniz.

İyi Bir Yayıncı Nasıl Olunur?

İlk önce kendinizi yayıncı olmak için adapte etmeniz gerekiyor bu işe inanarak başlamalısınız. İstediğiniz konuma gelene kadar emek vermeli, hırslı ve sabırlı olmak gerekiyor. Zira yayıncılıkta belirli bir kitleye ulaşmak için uzun bir yolculuğunuzun olduğunu bilmelisiniz. Başlangıçta maddiyat beklenmemeli ve hobi olarak yapılmalı. Amacınız kitle toplamak olsun, belirli bir noktaya geldikten sonra zaten para kazanmaya başlayacaksınız. İlk başta yüksek kazançlar elde edemeyeceğinizi bilmeli ve tamamen konsantre olup işinize odaklanın. Twitch yayınınıza katılan kişilerle devamlı sohbet içinde olmalısınız. Onların chat kısmında yazdıklarını dikkate almalı, sorularını cevaplamalı ve muhabbete dahil olmalısınız. İzleyicilerinizi mutlu ederek kitlenizi arttırabilirsiniz. Sıradan kişiliğinizin dışına çıkarak sizi izleyen kişilerle eğlenceli bir yayın oluşturulmalı. Bu şekilde bir yol izlemeniz Twitch’ de daha fazla izleyici kitlesine ulaşmanızı sağlar. Bunun yanı sıra Youtube gibi platformlarda ve diğer video sitelerinde yayınlarınızdan kesitler paylaşarak bilinirliğinizi arttırın.

twitch-para-kazanma-yayincilik

Nelere sahip olmalıyım ?

Özellikleri standardın üstünde olan işlemci, ram ve ekran kartı özellikleri yüksek olması sizin oyun oynarken donma kasma gibi sorunları ortadan kaldırır. Zira kimse kesinti yaşanan bir yayını izlemek istemez.  

Kaliteli bir ses kayıt cihazına sahip olmalısınız. Twitch yayını için önemli bir etken çünkü yayın esnasında chat kısmıyla sohbet etmeniz gerekiyor.

Görüntü Kayıt cihazınızda aynı şekilde kaliteli ve HD çekim yapan bir kamera olmalı.

Düzgün HD ve akıcı bir yayın yapmak için düzgün bir internet sahibi olmanız gerekiyor. Ülkemizde birçok firma var hangi internet servis sağlayıcısını seçeceğiniz size kalmış. Başlangıç olarak 3 ile 5 mbps upload yeterli fakat bu 720P ve 720P 60 FPS için geçerli. İyi bir yayıncı olduğunuzda bu hızı arttırmanız gerekecek.

Mobil Cihazlarda Twitch Yayını izlemek

Twitch ilk olarak web sitesi üzerinden yayına başladı. Sonrasında günümüzde akıllı telefonların kullanımın artması ve mobil üzerinden de fazla izleyicinin platformu takip etmesi nedeniyle Android ve İOS içinde uygulama çıkarmıştır. Artık cep telefonunuzdan da twitch yayınlarını izlemek mümkün. Ayrıca mobilden bağış yapabilir, chat kısmında sohbet edebilirsiniz.

Yayıncı Olmak İçin Gerekli Ekipmanlar

 • Oyuncu koltuğu, klavye ve mouse seti
 • Yüksek özellikli Oyuncu Bilgisayarı
 • Yayın Bilgisayarı
 • Oyuncu Mikrofonu
 • Oyuncu Kulaklığı
 • Capture Card

Yayıncı Olmak İçin İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı?

İzleyicilerinize iyi bir yayın akışı sunmak istiyorsanız internet hızınızın (download / upload) çok yüksek olması gerekiyor. Bizim size olan internet önerilerimiz aşağıda yer almaktadır.

Turkcell Superbox: 20 Mbps (Taşınabilir modemdir bu sayede gittiğiniz her yere taşıyabilirsiniz.)
Vodafone Evde+100: 100 Mbps
Turk Telekom Hipernet: 100 Mbps

Yayıncı Mikrofonu Öneri / Tavsiye

 • Seiren Emote Gaming Mikrofon 22.0352 = 1969 TL
 • HyperX Quadcast Profesyonel Mikrofon HX-MICQC-BK = 1499 TL
 • Razer Seiren X Streaming Mikrofon (RZ19-02290100-R3M1) = 1029 TL
 • Fifine T669 Profesyonel Stüdyo Kayıt Mikrofon Seti Oyuncu Mikrofonu = 699 TL
 • Lastvoice Bm800 Full Black Set Mikrofon Stand Filtre Ses Kartı = 359 TL
 • Music D.J Stüdyo Youtuber Twitch Kayıt Mikrofonu,masa Standı,pop Filtre M800Ut = 294 TL

Yayıncı Kamerası Öneri / Tavsiye

 • LOGITECH Brio 4K Yayıncı Webcam  Siyah = 2899 TL
 • LOGITECH C922 Profesyonel Yayıncı Webcam Siyah = 1499 TL
 • Logitech C920 HD Pro Webcam-Siyah = 1249 TL
 • A4Tech PK-910H 1080p Full HD Anti-Glare USB Webcam = 349 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir