Organik Meyve ve Sebze Gıda Satışı Bilinmesi Gerekenler

İnsan sağlığının en önemli etkeni yediğimiz besinlerden geçmektedir. Kimyasal ve hormonlu ürünlerin artması, organik meyve ve sebze ile beslenmenin ne kadar bizim için önemli olduğunu göstermekte. Vücudumuza dışarıdan ağız, burun ve göz ile temas kurulması halinde mikrop, virüs ve bakteriler bulaşabilir bu yüzden yediğimiz besinler bizim için dikkat konusu olmalı. Yediğimiz meyve ve sebzeler hijyenik ve organik olması gerekmekte aksi halde alınan her besin sizin için hastalıklara yol açacaktır. Bu sebeple günümüzde organik meyve ve sebzelere olan ilgi giderek artmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Organik ürünler hiçbir kimyasal madde kullanılmadan tamamen doğal olarak yetiştirilmektedir. GDO’lardan elde edilen veya GDO içeren bitki koruma, toprak düzenleyici, tohumlar, mikroorganizmalar ve bitki besinleri kullanılmaz. Daha verimli yetişmesi için hormon değil doğal hayvan gübreleri kullanılır ve sağlık açısından hiçbir zararlı madde bulundurmaz. Ayrıca organik meyve ve sebze yetiştiriciliğinde sanayi ve şehir atık suları ile beslenmez. Kirli sular bitkiye zarar vereceği gibi aynı şekilde toprağı da zehirlemektedir. Sağlıklı bir verim alınması için kullanılan suyun içilebilir su olması gerekir. Hasat zamanı geldiğinde yetiştirilen ürünlerin toplanma aşamasında kullanılan materyallerin ürün organikliğini bozmayan hijyenik toplama materyalleri olmasına dikkat edilmeli. Kullanılan toprağın kaliteli olması ve herhangi bir kimyasal ilaç daha önce kullanılmamış olması gerekir. Eğer öncesinde bu tür işlemlere maruz kalmışsa aradan birkaç yıl geçtikten sonra toprağa ekim yapılmalı. Hasat zamanı bittikten sonra mutlaka organik bitkilerinizden tohumluk alıp bir sonraki sene için saklayarak sizi ek masraflardan kurtulmanızı sağlar. Yetiştirilen ürünler gölge almamalıdır. Unutmayınız ki çoğu bitki gelişim esnasında bol bol su ve güneş ışığı ihtiyacı duymaktadır.

organik-meyve-sebze

Organik Meyve ve Sebze Nasıl Yetiştirilir?

Belirttiğimiz koşullara dikkat ettikten sonra bu işe başlamadan önce hangi meyve sebzeyi yetiştireceğinize karar vermelisiniz. Yetiştirmek istediğiniz ürünlerin bulunduğunuz yerin hava şartları, arazi koşulları, toprak ve bitki örtünüze uygunluğu hakkında araştırma yapılmalı. Arazinizin yeterli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer ciddi bir yatırım yapmak istiyorsanız buna uygun büyük bir araziniz olmalı. Ekim yapılacak olan arazi ilk olarak eşilerek toprağın hava alması sağlanır. Sonrasında doğal gübreler ile toprak verimliliği arttırılır. Ekim yapıldıktan sonra günlük olarak bitkilerin besin ihtiyacını karşılamak için bol bol sulanmalıdır. Zarar verici böcek ve haşereler için gerekli önlemler alınması gerekir yoksa yapılan bütün yatırım size zarar olarak geri dönecektir. Bitkiler oluşmaya başladıktan sonra tekrardan gübre takviyesi yapabilirsiniz bu hasat zamanı alacağınız ürün verimliliğini arttıracaktır. İyi bir şekilde yetiştirildikten sonra hasat zamanı beklenmeli ürünleriniz yeterli olgunluğa geldiğinde fidanlara ve ağaçlara zarar verilmeden uygun bir şekilde toplanmalıdır. Hasat zamanı bittikten sonra sonbahar ayında seneye hazırlık için toprak yeniden havalandırılıp bir sonraki ekim zamanı beklenmelidir.

Pazarlama

Yetiştirilen organik meyve ve sebzeleri yetiştirdikten sonra sıra geldi pazarlamaya. Organik ürünlere olan ilgi ve talep oldukça fazla ve fiyat olarak inorganik ürünlere göre daha pahalıdır bu da daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Bu ürünleri satmak için çevrenizden başlayabilirsiniz. Özellikle çevrenizdeki komşulara bu ürünleri sunabilirsiniz, yetiştirmiş olduğunuz organik ürünlerin talepçisi olacaklardır. Sonrasında etrafınızdaki market ve manavlara fiyat teklifi yaparak devamlı müşteriniz yapabilirsiniz. Bunun haricinde hasadını yapmış olduğunuz ürünleri pazaryerlerinde tezgah açarak satmanızda mümkün. Özellikle pazaryerlerinde bu tür ürünlerin alıcısı çok olmaktadır. Eğer yaptığınız hasat çok fazla ise şehir hallerine gitmenizi öneririz. Şehir hallerinden birçok büyük marketler manav reyonları için toplu alım yapmaktadır. Ayrıca kendinize bir web sitesi oluşturup gerekli ilgi gösterildiği taktirde organik ürün satışında marka olmanız mümkün. Günümüzde artık internet üzerindeki pazaryerlerinde taze meyve ve sebze satışı gerçekleşmekte. Bu pazaryerlerinde mağaza açarak buradan da gelir elde edebilirsiniz. Buna en büyük örnek şu an E-PTT AVM diyebiliriz. Birçok kişi ve hatta devletimiz bile buradan taze ürün satışı yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir