Mantar Yetiştiriciliği Yapmak, Gerekli Malzemeler

Günümüzde oldukça popüler olan mantar yetiştiriciliği oldukça kolay fakat meşakkatli bir yatırım seçeneğidir. Mantar yetiştirmek için gerekli ortam titizlikle sağlanması gerekir. Nemli ve ışık görmeyen bir mekanda oluşumunu sağlamaktadır. Mekanın nemli olması haricinde toprağının da devamlı olarak nemli tutulması lazım aksi taktirde mantarınız da yeşil küflenmeler olup miselinin çürümesine neden olacaktır. Bu sebepten dolayı günlük olarak toprak bakımı yapılmalı. Toprağını nemli tutmak için fıskiye yardımıyla su püskürtülmelidir. Yetiştirmek istediğiniz mantarın nemsiz ortamda asla yetişmeyeceğini bilmenizi isteriz. Mantar yetiştiriciliği iyi bir yatırım olmakla beraber kısa sürede mahsul alarak gelir ettirir. Mantar cinsine göre değişiklik gösterse de 3-5 ay arası ekilen tüm mantarlarınızı toplamış olursunuz. Bu sayede yapılan giderin geri dönüşünü ilk mahsulde karşılamanız mümkündür.

Evde hobi olarak ya da ilk deneyimlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız bunun için hazır mantar yetiştirme kiti alabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi kolaydır fakat titizlikle gerekli koşullar sağlanması gerekiyor bunun için bu yatırıma girişmeden önce bu şekilde deneyim kazanmanızı öneririz. Ayrıca bu kitin yanında mantar yetiştirme posası da elde etmelisiniz. Mantar her toprakta yetişmez. Özel gübrelerle gelişim sırasında desteklenmelidir. Yetiştirilen ortam sıcaklığı 23-25 arası ve ortam nemi %80 – %90 oranında olması gerekir. Bu koşullar çok önemlidir sağlanmadığı taktirde maalesef ürünleriniz yetişmeyecektir.

Mantar çiftliği nasıl kurulur?

Eğer gerçek bir yatırım olarak mantar yetiştirmek istiyorsanız işi daha da büyütüp bir mantar çiftliği kurmalısınız. Tabii bu yatırım içinde yeterli miktarda sermayeniz olmalı. Dış hava koşullarından etkilenmemesi için kapalı bir alan oluşturmanız gerekir, bunun içinde bir kulübe yapmanız veya hazır olan sera çadırlarından almalısınız. Üretim tesisi için minimum 300 metrekare yeriniz olmalı. Yerinizi daha çok değerlendirmek için ortam uzunluğunda 30 cm yüksekliğinde üst üste raflar yaptırmanızı tavsiye ederiz. Yukarıda bahsettiğimiz ortam sıcaklığı ve nem dengesi yine aynı şekilde sabit olarak tutulmalı. İçerideki nemi dengelemek için özel makinalar bulunmakta bu makinalar ortamda ki nem düştükçe otomatik devreye girerek nemi belirtilen oranlara geri getirmekte. Bu sebeple ‘Hava Temizleme ve Nem Alma Cihazı’ ve yazın pek sorun olmasa da kışın oluşan soğuklardan, ekilen mahsulün etkilenmemesi için de ‘Klima’ temin etmenizi öneririz.

Gerekli nem ve ısı dengesi kurulmadığı taktirde mantar miseli kısa zaman içinde yeşillenmeye başlayacaktır. Bu yeşillenme küflenme olarak bilinir. Küflenen miselinin posası hastalık kaparak işe yaramaz hale gelmiş olacaktır. Bu nedenle hastalık kapan bu posayı başka bir mantar üretiminde bir daha kullanmayınız aksi taktirde yeni ekmiş olduğunuz misellere bulaşarak onlarında hastalanmasına sebep olacaktır. Mantarlar yetişirken güneş ışığı ihtiyacı duymaz bu sebeple yetiştirilen ortamda ışık olmasına ihtiyaç yoktur. Ortamda herhangi bir ışık bulunursa eğer mantarlarda lekelenmeye yol açar. Günlük olarak kontrol edilmeli ve su ihtiyacı karşılanmalı. Mantarların yetişmesi için koyun gübresi karışımlı toprak ve kompost kullanmanız daha verimli mahsul almanıza yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir