Hayvan Yetiştirmek İsteyen Çiftçilerimize Tavsiyeler

Hayvan Besleyerek Nasıl Para Kazanabiliriz?

Evde İş olarak yapabileceğimiz belki de en rahat işlerden biri hayvan beslemek olabilir. Köyde hayvan yetiştirmek çoğu kişinin yapabileceği işlerden biri. Hatta bunun için köyde olmanıza bile gerek yok. Eğer evinizin bir bahçesi varsa bile evde hayvan beslemeniz mümkün. Hem de hiç sıkılmadan. Evet kim hayvanlarla iç içe olmak istemez ki. Herkesin sevdiği, hayvan yetiştirmek sizin içinde cidden çok zevkli ve iyi bir iş değil mi? Köyde hayvan yetiştirmek birçok şekilde para kazanmanıza olanak sağlayacaktır. O kadar güzel bir iş ki bu işi severek yapacağınıza eminim. Peki köyde hangi hayvanları besleye biliriz gelin birlikte göz atalım.

İnek Yetiştirmek

Aralarında en iyi kazanç sağlayacağımız hayvan cinsi inek dersek hata yapmış olmayız herhalde. İnek beslemek oldukça getirisi olan bir iş ve bunun yanı sıra günlük hayatta sizin de gıda ihtiyacınızı karşılayabilir. Bakımı biraz zor ve meşakkatli fakat hem sütünden hem etinden faydalanılır. Eğer sütü verimli bir inek alırsanız yılda 3000 – 4500 kg arası süt alınır. Şu an günümüzde doğal sütün fiyatı en az 4 TL civarı. Yılda 12 bin TL ile 18 bin TL arası gelir elde edilebilir fakat bu her cins büyükbaş için geçerli değil. Sütü az olan inekler de bu fiyatlar dörtte birine kadar düşebilir. Sütün yanı sıra etinden de faydalanabilirsiniz. Etini kendiniz yiyerek gıda ihtiyacı giderebilir ya da satarak da yine gelir elde edebilirsiniz. İyi beslenmiş bir inek günümüzde 10 bin TL – 12 bin TL arası fiyatı bulunur. Özellikle Kurban Bayramı geldiğinde satmak için doğu şehirlerimizden batıya birçok kişi hayvan pazarlarına yetiştirdikleri büyükbaş hayvanları getirmekte. Beslemiş olduğunuz büyükbaş hayvanların yavruları da size gelir kapısını aralayacaktır. Yılda 1 kez yavru verirler. Her sene çiftliğinizde ki hayvan sayısı bu sayede artış sağlayacak.

İnek beslemek için gerekenler:

 • Kalacakları yer için ahır
 • Bozuk havalarda ve kışın yemeleri içi saman
hayvan-yetistirmek-inek-beslemek

Tavuk Yetiştirmek

Tavuk hem köyde hem de evinizin bahçesinde bakabileceğiniz bir kanatlı hayvandır. Onlar için köşede küçük bir yuvanız olması yeterli. Beslemek için çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yok. Gündelik hayatta dışarı salmanız yeşil alanlara bırakmanız yeterli. Doğada bulunan ot ve böceklerle beslenirler. Bakımı zor değildir. Arada bir kümes içi temizlenmeli. Ayrıca bu hayvanların yaşam alanına bit çok gelmektedir. Düzenli olarak kaldıkları yer ilaçlanmalı. Tavuklarda günlük gıda ihtiyacımızı karşılayan hayvanlardır. Bir tavuk günde bir yumurta verir. Yumurtalarını satabilirsiniz veya kahvaltı menünüzde yer alabilir. Birkaç tane tavuk besleyerek veya büyük bir kümes kurarak iyi gelir elde etmeniz mümkün. Bu iş için özel büyük çiftliklerde yetiştirenler bulunmakta. Şu an köy yumurtası adeti ortalama 2 TL eğer 100 tane tavukla bu işe girerseniz aylık 6000 TL minimum geliriniz olacaktır.

Tavuk beslemek için gerekenler:

 • Kalacakları yer için kümes
 • beslenmeleri için yem, buğday, arpa ve mısır
hayvan-yetistirmek-tavuk-beslemek

Koyun ve Keçi Yetiştirmek

Köyde küçükbaş hayvanlardan koyun ve keçi beslemekte iyi bir fikir. Bu hayvanlar günlük yemek ihtiyacını karşılamak için otlak arazilere ihtiyaç duyar şehir merkezlerinde maalesef yeşil alanlar bulunamadığı için köy gibi kırsal alanların daha yaygın olduğu bölgelerde yetiştirilebilir ancak. Bakım olarak büyükbaş hayvanlara göre daha kolaydır. Yılda bir kez yün kesimi işlemi gerçekleştirilmeli. Haziran aylarının başında kesildiği taktirde kış ayı gelmeden yünleri tekrardan çıkmış olur. Koyunyünü doğal olduğu için günümüzde yastık ve yorgan içi olarak birçok kişi tarafından tercih edilmekte. Kırpılan yünleri satabilirsiniz. Koyununda hem etinden hem sütünden gıda olarak faydalanabiliriz yine aynı şekilde bunlarında satışından gelir elde edebiliriz. İyi bir koyun günde 2 kg süt verir ayrıca yılda 2 defa doğum yapar ve her doğumda 2 ila 4 arası yavru doğurur.

Koyun ve keçi beslemek için gerekenler:

 • Kalacakları yer için ahır
 • Bozuk havalarda ve kışın yemeleri içi saman

Kaz ve Ördek Yetiştirmek

Kanatlı hayvan kategorisinde ülkemizde pek yaygın olmasa da kaz ve ördek yetiştirmek oldukça önemlidir. Özellikle kaz etinde yüksek protein değerleri bulunmakta ayrıca yurt dışında kaz ciğeri lüks lokantaların menüsünde yer almakta. İki ırkta, tavuğa göre daha az yumurta üretimi yaptığından dolayı fiyat olarak da daha pahalıdır ve etleri daha lezzetlidir. Kuru ot yemeyi sevmezler kırsal alanlardaki yeşilliklerde gün boyu beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Doğada su ve sulak alanları severler ve yüzerler fakat zorunlu değildir köyde ve bahçede beslemek mümkündür. Bağışıklık sistemi kuvvetlidir tavuk ve hindiye göre daha az hastalanmalara rastlanmaktadır. Kuluçka dönemleri diğer kanatlılara göre daha uzun süren kazlar ortalama 30 günde kuluçkadan kalkar. Yumurtaları oldukça pahalı olan olan bu hayvanlardan gelir elde edebiliriz veya günlük gıda ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Kaz ve ördek beslemek için gerekenler:

 • Kalacak yer için kümes
 • Beslenmek için tarla artığı, yoncalı, yeşil otlu, mısır silajlarını 
 • Yüzmek için küçük bir havuz
kaz-ve-ordek

Bıldırcın Yetiştirmek

Boyut olarak küçük ve yer kaplamayan bu küçük sevimli dostlarımızı yetiştiriciliği için basit bir kümes yeterli olacaktır. Bıldırcın kuşu bakımı oldukça hassastır kaldıkları yer devamlı olarak temiz tutulmalı. Sıcak ve yumuşak bir mekana sahip olunmalı. Temizliğinin kolay olması için yuvanın altına saman sermek mantıklı olacaktır. Ayrıca kolay saldırıya uğrayan ve savunmasız olan bu hayvanların kafes güvenliğini sağlamalısınız aksi taktirde yırtıcı hayvanların saldırısına maruz kalabilir. Bulundukları ortamın havalanması gerekmekte bunun için sık örgülü tellerden almalısınız. Beslenmeleri için yeşil sebze, meyve, böcek ve protein açısından zengin başlangıç yemleri kullanmalısınız. Bıldırcınlar oldukça hızlı büyürler ve 5-6 hafta gibi kısa sürede yumurtlamaya başlar. Yumurtaları oldukça hassastır bu yüzden yuvasının yumuşak olmasına özen gösteriniz. Her ay 24 tane yumurta bırakır. İyi bakıldığı taktirde yılda ortalama 200 bıldırcın yavrusu elde etmem mümkündür. Bıldırcın yumurtası besin değeri çok yüksektir. Protein deposu olan bu yumurtalar günlük olarak tüketilmesi sağlık açısından önemlidir.

Bıldırdın beslemek için gerekenler:

 • Kalacakları yer için kümes
 • Beslenmek için sebze, meyve, yem
bildircin-yavrusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir