Döviz Alım Satım Yapmak, Dolar Euro Pound

Elinizde bir miktar birikmiş paranız varsa dövize yatırım yapmak sizin için iyi bir fırsat olabilir. Döviz alım satım yaparak sizde paranızı değerlendirin. Günümüzde birçok etkenden dolayı döviz kurların da dalgalanmalar yaşanmaktadır. Eğer doğru döviz cinsine yatırım yaparsanız bu işten karlı çıkmak kaçınılmaz olacaktır. Yapmanız gereken aslında çok basit devamlı olarak yatırım yaptığınız dövizin takibini sağlamak ve kurda ki hareketlere dikkat etmek. Döviz al sat yapmak her ne kadar kolay olsa dikkat edilmesi gereken bir yatırımdır. Neden mi? Gelin bu konuda bilmeniz gerekenleri size anlatalım.

Döviz Nedir? Döviz nasıl alınır?

Elinizde bulunan para cinsinin diğer para birimleri karşısındaki değerine döviz denir. Elinizdeki paranın değer kaybedip değer kazanması gibi hareketler döviz kurlarını belirler. Bu kurlar birçok nedenle dalgalanma yaşamaktadır ve yatırım yapmak isteyen kişiler için iyi bir kaynak olmasını sağlar. Çünkü elinizde bulunan parayla hiçbir zorluk çekmeden sadece analiz yaparak kar etmenize olanak tanıyor. Yatırım yapmış olduğunuz döviz, ülkenizin para birimi karşısında yükseldikçe bozduğunuz da alacak olacağınız para miktarı da aynı orantıda artar. Dövizin hareketleri ülkenizin ekonomisine bağlıdır. Ülkemizin kalkınmasına göre para birimi değer kazanie ve değer kaybeder. Bunlara örnek vermek gerekirse ülkeler arası anlaşmazlıklar, siyasi olaylar, ekonomi veya ülkenizde olumsuz giden durumlar gibi faktörlerdir. Bu faktörler doğrultusunda elinizdeki para değer kaybedebilir veya olumlu şekilde gerçekleşen olaylar doğrultusunda değer de kazanabilir.

Döviz yatırım yapacaksanız eğer önemli olan sıkı takip yapıp gidişata göre doğru döviz kuru seçmeniz olacaktır. Mesela ülkemizde yıllardır dolar, euro ve pound giderek değer kazanmakta. Sizin bu üç döviz cinsinden birine yatırım yapmanız karlı çıkmanızı sağlayabilir. Şunu da bilmenizi isteriz ki ne kadar yüksek miktarda döviz yatırımı yaparsanız o kadar çok kazanç elde edeceksiniz çünkü orantısal olarak işlemler artmaktadır. Örnek vermek gerekirse 10 TL ile girdiğinizde döviziniz %50 artarsa 5 TL kazanmış olacaksınız fakat 20 TL ile yaptığınız yatırımda %50 döviz artarsa 10 TL kazanç elde etmiş olursunuz.

doviz-alim-satim-yapmak

Döviz Alım Satım Yapmanın Püf Noktaları

Döviz alırken ve satarken neler önemli? Eğer iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız püf noktaları bilmelisiniz. Döviz alım satım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi güncel döviz kurlarını takip etmektir. Eğer bir döviz yatırım yapacaksanız mutlaka anlık döviz kurlarını gözlemlemeniz gerekiyor. Çünkü döviz piyasası çok hareketlidir anlık olarak değişim göstermekte. Diğer bir nokta ise döviz alırken yükselen bir döviz almaktansa düşmesini bekleyin. Siz yüksek kurda döviz alırsanız düştüğünde paranız değer kaybedebilir. Burada sıkı takip yapıp ani yükselişlerde değil de normal seyirde giden veya ani olaylardan dolayı düştüğünde almanız sizin faydanıza olacaktır. Canlı döviz kuru takibi yapın ve doğru bir döviz seçimi yaptıktan sonra dövizinizi hemen bozmayınız. Döviz yatırımı kısa süreli değil uzun süreli olduğunda kazanç sağlamaktadır. Diğer bir unsur ise döviz al sat en iyi banka hangisi bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Dövizinizi ucuzdan alıp en pahalıya bozmaya çalışın.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayrıca döviz kurları güncel haberleri takip etmelisiniz. Bu konuda ülkelerdeki gelişmeler ve para birimindeki gelişmeler size yatırım yapmak için ilham verecektir. Bunun yanında uzmanların döviz yorumları da göz önünde bulundurulmalı. Eğer bu işte yeni iseniz uzmanlar sizler için günlük olarak yorumlarda bulunuyor. Onların tavsiyeleri sizi doğru şekilde yönlendirecektir. Şunu unutmamalısınız ki eğer yatırım yapmak istiyorsanız bir işe girişmeden önce o konu hakkında bilgi toplamanız gerekmektedir. Yatırımcılığın asıl temeli doğru yerde doğru şekilde atılmaktan geçer. Bilmediğiniz bir konuda başarılı olmanız zordur. Sizlere önerdiklerimiz doğrultusunda hareket etmek size olumlu olarak sonuç getirecektir.

Güncel döviz haberlerini takip etmek için Döviz Haberleri sayfasına gidebilirsiniz.

Anlık piyasa hareketlerini gözlemlemek için Serbest Piyasa Döviz Kurları ve Merkez Bankası Döviz Kurları sayfasına gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir