Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır? Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılır?

Her gün gelişen teknoloji bu seferde karşımıza iyi bir Yatırım seçeneği olan Bitcoin’i çıkarmış durumda. Yatırımcılar için iyi bir seçenek olan bitcoin özellikle de ülkemizde ekonomik sebeplerden dolayı TL karşısında ki fiyat grafiği giderek artmakta. Şu an bir bitcoin değeri 110 bin TL ye kadar dayandı. Peki Bitcoin nedir?

Bitcoin’i günümüzdeki döviz çeşitleri gibi düşünebiliriz. Bitcoin’in farkı ise dijital ortamda üretilen ve işlem gören bir para birimi olmasıdır. 2008 yılında piyasaya sürülen Bitcoin (BTC), herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetimi bulunmamaktadır. Blockchain teknolojisi üzerine kuruludur ve üretimi bu teknoloji ile gerçekleşmekte. Bilindik ülke para birimlerinden farklı bir şekilde meydana gelen dijital para birimi olan Bitcoin, Kriptografi tarafından şifrelenerek korunan ‘kripto para’ çeşitleri arasında yer almaktadır.

Nasıl Alınır?

Öncelikle herhangi bir bitcoin alım satım yapımı yapan sitelerden birinde hesap açmanız gerekiyor. Site seçerken dikkatli olunmalı dolandırıcı sitelerden uzak durmalısınız. Bunun için en iyi Türk Bitcoin borsası hangisi olduğunu araştırmanızı tavsiye ederiz. Tabii bu hesap için kimlik bilgilerinizi istemekte bu yasal zorunluluktur. Belirli bir miktara kadar kimlik onayı gerekli değildir fakat işlem limitleriniz yüksek ise buna izin verilmediğini bilmenizi isteriz. Açmış olduğunuz hesap, bir bitcoin cüzdanına sahip olacak bu cüzdana TL yükleyerek karşılığında bitcoin alabilirsiniz. Satın aldıktan sonra tekrardan TL’ye çevirmenizde mümkün. Bunun için satın almış olduğunuz BTC’yi bozmanız gerekiyor. Güncel kur üzerinden hesaplanarak bitcoin bozum işleminde bulunabilirsiniz. Sonrasında TL bakiye olarak bankanıza aktarma işlemine yine BTC satın aldığınız site üzerinden ulaşmanız mümkündür. Bir web sitesinden aldığınız BTC’yi başka bir firmaya taşımanız mümkündür. Bunun için aktar bölümüne gelip diğer firmanızdaki cüzdan kodunuzu girdikten sonra transfer işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Eğer satın alıp siz de bu sektöre yatırım yapmayı düşünüyorsanız Bitcoin yorum yapan uzmanların tavsiyelerini dikkate almalısınız. Ayrıca haberlerini de takip etmelisiniz. Bitcoin deki gelişmeleri yayınlayan forumlar bulunuyor bu gibi sitelerden de güncel bilgilere ulaşabilirsiniz hatta bu iş için kurs veren kişilerde bulunuyor.

Bitcoin Nasıl Üretilir? Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir?

Bitcoin üretimi yapmaya ‘madencilik’ denir. Eskiden güzel getirisi olan lakin günümüzde elektrik faturası gibi sorunlar ve giderek üretimin zorlaşması dolayısıyla artık madenci olmak isteyenler kararsız kalmakta. Gelelim konumuza, Bitcoin nasıl üretilir?

Aslında fiziksel olarak gerçekleşen bir işlem değildir. Madencilik yapmak için iyi özelliklere sahip bir bilgisayar ihtiyacınız vardır. Üretim için CGMiner, MultiMiner, BFGMiner, BitMinter, EasyMiner, Awesome Miner gibi bitcoin kazı yapma programı çeşitleri bulunmakta. Bizim size kullanmanızı önerdiğimiz bitcoin üretim programı CGMiner olacaktır. En çok kullanışlı ve tercih edilen program olarak şu an bilinmekte. Bu programları yükleyerek siz de artık bir coin madencisi olabilirsiniz. Coin üretimi yapmak için farklı yöntemler bulunmakta fakat bilmenizi isteriz ki BTC üretimi sıradan bilgisayarlarda artık gelir elde ettirmiyor. Üretim yapmak için artık ASIC gibi yüksek donanımlı sistemler kullanılıyor. Bunun nedeni ise CPU bu iş için yeterli değil, GPU kullanan sistemler ancak ihtiyaç karşılamakta. GPU diğerlerine göre kat kat daha hızlı işlem görmekte ve bu yüzden Bitcoin üretimi için en yüksek seviye bu özellikli sistemlerde gerçekleşiyor.

bitcoin

Bitcoin Üretimi Karlı Mı?

Eğer Bitcoin üretimi yapmak istiyorsanız bu iş evet karlı bir iş fakat ülkeye ve elektrik faturanıza göre değişkenlik göstermekte. Neden derseniz 7/24 çalışması gereken bir sistem var ve bu sistemler sıradan bilgisayarlar gibi az elektrik tüketmemektedir. Ayrıca bu sistemler oldukça pahalı sistemlerdir. İyi bir mining cihazına sahip olursanız size getirisi olacaktır. Uzun soluklu bir yatırım olarak görüyorsanız güneş enerji paneli kullanarak elektrik faturasından kurtulabilirsiniz. Bu da kullandığınız cihazın elektrik tüketimine göre minimum 6 bin TL ile 14 bin TL arasında yıllık elektrik faturası ödemenize gerek kalmayacaktır. Ülkemizde zaten fazla elektrik üretimini devlete satabiliyoruz. Fazla elektriği şebekeye aktararak buradan da gelir elde edilebilir. Bunun yanı sıra eğer bütçeniz ASIC gibi sistemleri almaya yetmiyorsa 6-12 adet ekran kartı alan kasalar satılmakta. Bunlardan alıp ASIC kadar olmasa da yine de para kazanabileceksiniz. Bu şekilde toplama bir sistem oluşturmak mümkün internette birçok örneği mevcut.

ASIC haricinde Bulut Madencilik (Cloud Mining) gibi BTC üretimi günümüzde popüler olmuş durumda. Bulut madencilikte siz bir bilgisayar toplamak veya çalıştırmak zorunda değilsiniz. Uzaktan bir veri merkezi kullanılarak bu şekilde üretim yapmak yeri ve maddiyatı el vermeyenler için iyi bir çözüm yolu. Bu sistemde, siz belirli bir miktarda aylık bazda para ödeyerek bir şirketin sahip olduğu madencilik cihazlarında hisse ortağı olursunuz. Karşılığında da bu şirketin kazdığı BTC miktarının belirli bir miktarını (sahip olduğunuz hisse oranında) geri alırsınız. Alacağınız hisse boyutunda elde edeceğiniz BTC değişkenlik göstermektedir.

Her ne şekilde olursa olsun kullanacağınız programlar sistemlerin GPU kullanımını maksimuma kadar çıkarıyor. Bu makineler sadece bu iş için adapte edilmiştir. Çalıştığında fazla ısı yapmakta ve soğutulması gerekmekte. Aksi takdirde cihazların bozulmasına veya yanmasına bile sebep olabilir fan yardımıyla soğutulmalı. Ayrıca çok gürültü çıkaran makinelerdir evinizin odasında olduğu taktirde sizi sesi rahatsız edecektir. Balkonda veya ayrı bir odada çalıştırmanız sesten rahatsız olmamanızı sağlayacaktır.

Bitcoin Üretimi Yaparak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Bilmenizi isteriz ki Bitcoin madenciliğine girmek artık yüksek özellikli sistemler gerektiriyor. Her tamamlanan 210 bin blok sonrasında giderek kazanılan BTC miktarını düşürüyor. Her sene yarısı olarak bu işlem devam eder. Önceki yıllarda blok başına 50 BTC dağıtılırken, 210 bin blok sonra 25 BTC, ardından 12,5 BTC’ ye kadar geriledi. 2 sene içerisinde de 6,25 BTC’ ye düşeceği söyleniyordu ve 1 sene önce bu olay gerçekleşti. Bundan sonraki belirtilen blok sayısına ulaşıldığında 3.125 BTC ödül olarak verilecektir. Bu seviyeye kalan zamanı Bitcoin Block Half üzerinden takip edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir