Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Bireysel emeklilik sistemi kişilerin çalışma hayatı boyunca yapmış oldukları birikim olarak ifade edilebilir. Çalışma hayatında kazanmış olduğu gelirlerin bir kısmını yatırarak emeklilikte ek gelir olmasını sağlayan bir sistemdir. Emeklilik planınız dahilinde ödediğiniz pay sonrasında emeklilik zamanınız geldiğinde Sosyal Güvenlik emekliliğine ek olarak yeni bir emeklilik maaşı veya toplu para olarak ödeme almanızı sağlar. Ayrıca devlet emeklilik sistemi içerisinde bir süre kalmış olanlar devlet desteklerinden de yararlanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Emeklilik Hakkı Nasıl Elde Edilir?

Katılım sürecinden itibaren 10 yıl kalan ve 56 yaşını dolduran çalışan bireyler emekli olma hakkını elde ederler.

Bireysel Emeklilik Hesaplama

Bireysel emeklilik hesaplaması basit bir işlem gerektirir. Çalışan bireyin prime esas alınacak kazancının yüzde 3’ü olmaktadır. Bu meblağ çalışan bireyin maaşından otomatik olarak kesilmektedir. Fakat istendiği halde bu rakam 2 katına ya da yüzde 1 seviyesine indirilir. En alt seviyedeki kesinti miktarı 53 TL, en üst seviye ise 340 TL olmaktadır.

Yaş Önemli midir?

Bireysel emeklilik sistemine katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. TSB’nin (Türkiye Sigorta Birliği) bu konuda yapmış olduğu açıklama şu şekildedir:

“Uygulamaya dahil olacak iş yerleri belirlenirken, iş yerindeki tüm çalışan sayısına bakılacak. Ancak sisteme sadece 45 yaşını doldurmamış çalışanlar dahil edilmeye devam edilecek”

Bireysel Emeklilik Sistemi Durdurulabilir veya Ara Verilebilir mi?

Bireysel emeklilik sistemine azami olarak 3 aylık bir ara verilebilmektedir. Bu süre bitmeden veya bittikten hemen sonra tekrar ara verme talebi ile ara verme yoluna gidilebilir.

Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sisteminin en önemli avantajı emeklilikte ek bir gelir sağlıyor olmasıdır. Normal emekliliğin yanı sıra farklı bir gelir kapısı olarak kişilere avantaj sağlıyor. Ayrıca belli bir süre sonrasında devlet desteği verilmesi de bu işlemi ilgi çekili hale getiriliyor.

Yani kısacası çalışırken sağladığınız kazançların boş yerlere gitmesinin yerine gelecekte emeklilik süreci içerisinde daha rahat ve ekonomik anlamda güçlü bir yaşam sürmenizi sağlamaktadır.

Bu yüzden ileriyi düşünen kişiler için son yılların en çok tercih edilen tasarruf ve yatırım kaynağı olarak gözüküyor.  Bireysel emeklilik hizmetine birçok farklı kuruluştan ulaşabileceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir