Balık Yetiştirme Havuzu Kurmak ve Beslemek

Avlanması kolay olan ve her sezon yüksek miktarda gelir getirmesi balık yetiştirme ve üretimine olan talebi gün geçtikçe arttırmaktadır. Protein bakımından yüksek değerlere sahip olması ve yağ değerinin diğer et ürünlerine göre az olması sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Diğer hayvansal yağlar belirli hastalıklara yol açarken balık yağında bu tür bir sorun gözükmemektedir. Sağlık sorunları olan insanlarda bu deniz canlılarının tüketimi herhangi bir sorun teşkil etmemektedir gönül rahatlığıyla yenilebilir. Balıkçılık yem, olta, makinalar, yemlikler, yetiştirme havuzu ve hatta gemi üretimini bile kapsayan büyük bir iş sektörüne sahiptir. Yetiştirmek, beslemek, üretmek, satışını yapmak gibi geniş yelpazeye sahiptir. Diyeceğimiz o ki pastadaki pay oldukça büyük girişimde bulunmak isteyenler için iyi bir fırsat kapısı olabilir.

Balıkçılık Nasıl Yapılır ve Hangi Sektöre Yatırım Yapılmalı?

Belirttiğimiz gibi balıkçılık büyük bir alana sahip bu yüzden hangi sektörden başlamak istediğinizi belirlemelisiniz. Yem üretimi yapmak istiyorsanız gerekli besin kaynaklarını karıştırıp kurutarak piyasaya sürebilirsiniz veya olta, ağ, file gibi balık tutma ekipmanları üretebilirsiniz. Bunun yanı sıra balık avlayarak gelir elde edebilirsiniz. Balık avlamak için tekne veya gemiye sahip olunmalı. Balık avlamanın belirli sezonları bulunmakta ve belirli boyuta gelmiş olması gerekir. Avlanan balıklar pazaryerleri veya marketlere satışı yapılabilir.

Balık Havuzunda Balık Yetiştiriciliği Yapmak

Balık üreticiliği yapmak isteyenler için balık yetiştirme havuzu gerekmektedir. Üretim çiftliği(yetiştirme havuzu) üzerine inşaat sektörüne atılarak iyi bir gelir elde etmeniz mümkün. Ayrıca yetiştirme havuzunda balık yetiştirip pazarlamakta günümüzde oldukça favoridir. Avlamak için denizlere veya göllere açılmanıza gerek kalmayarak belirli bir yerde bu havuzları kurarak zahmetsiz bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Unutmayınız ki balık avlamakla balık beslemek arasında farklar vardır. Birinde denize açılıp arayıp ve avlamanız gerekir öbüründe ise yumurta döneminden olgunluğa kadar yetiştirmeniz gerekir. Unutmayınız ki havuz sisteminde her sene yumurta döneminde balıklar yüzlerce yumurta bırakmaktadır. Havuzunuzdaki balık sayısı bir sonraki sene aşırı derecede yükselecektir ve her sene alınan yumurta sayısı katlanacağı için kısa süre içinde çok büyük bir balık havuzuna sahip olabilirsiniz. Balık yetiştiriciliğinde en büyük gider yemlerdir. Yapılan giderin %60’ı bu yöndedir bu yüzden en ucuz ve en kaliteli olan yem tercih edilmeli. Kuluçka dönemi geldiğinde alınan balık yumurtalarını satarak gelir elde bilirsiniz ve yetiştirilen balıkları pazaryerleri, market gibi yerlere satabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir